Jak poradzić sobie z Kłótnią?


Felietony UMYSŁ, Umysł / niedziela, Lipiec 2nd, 2017

Na samym początku pragnę Was uświadomić, że nie jestem ekspertem w tym temacie. Jestem zwykłą dziewczyną, która się kłóci i gniewa, ale stara się z tych kłótni jak najszybciej wychodzić. Mimo, że żaden ze mnie specjalista chciałabym podzielić się z Wami moim podejściem do kłótni wypracowanym w trakcie nie jednego konfliktu.

Tak jak każdy człowiek na tej planecie kłócę się i złoszczę. Jednak bardzo staram się z tym walczyć, bo szkoda na to mojego pięknego życia i Twojego też. Kłótnie pochłaniają czas i mnóstwo energii, która już nie wróci. Strasznie ich nie cierpię i nie mogę znieść, kiedy wkradają się pomiędzy ludzi próbując wszystko poprzestawiać, dlatego bardzo pragnę nauczyć się je mądrze pokonywać:) Z doświadczenia wiem, że często mamy z nimi do czynienia kiedy szykuje się coś dla nas na prawdę pięknego i cudownego.

Kłótnie na co dzień to co innego, ale kłótnie przed wyjazdem, ważnym wydarzeniem, urodzinami, rodzinnym spotkaniem, te to mają dopiero siłę. Nauczmy się z nimi skutecznie walczyć.

 

Kłótnia to osoba
WOW!

Przede wszystkim ustalmy jedną najważniejszą rzecz. Aby łatwiej nam było pojąć sens kłótni potraktujmy ją jaką osobę, która za wszelką cenę pragnie zepsuć nam humor i utrudnić życie. Zdecydowanie łatwiej jest walczyć z konkretną osobą, aniżeli z niewidzialną energią, bytem, czy czymś wymyślonym. Chcąc skutecznie pokonać wroga, należy go najpierw dobrze poznać (zachęcam do przeczytania felietonu pt.: „Czas”, w którym również wyjaśniam tego typu podejście). Idąc tym tropem zdefiniujmy najpierw jej płeć. Dla mnie to piękna kobieta, która kusi i mąci. Ubrana w elegancką i seksowną sukienkę z fałszywym, ale przykuwającym wzrok uśmiechem. Z początku miła, aby zachęcić do dialogu. Nieziemsko kusząca.

Jaka może być jej osobowość?

  • Pesymistka
  • Dwulicowa
  • Nie umiejąca wybaczać
  • Wyolbrzymiająca wady i bagatelizująca zalety
  • Złośliwa
  • Wytykająca błędy

Wiadomo, że cech charakteru Kłótni możemy wymieniać jeszcze wiele. Skupmy się jednak na tych wyżej wymienionych, które według mnie są jednymi z najważniejszych. Oczywiście możesz stworzyć swoją osobowość Kłótni, bazując na własnym doświdczeniu. Najważniejsze to ją dobrze poznać.

Ta bardzo zła Kobieta zawsze wchodząc między ludzi, każdemu z osobna mówi zupełnie co innego (dwulicowość). Ona stoi tuż obok Ciebie i szepcze do ucha to, co wydaje Ci się chcesz usłyszeć. Są to same negatywne rzeczy (pesymista), w których nie ma nutki optymizmu. W każdym zdaniu jest chęć destrukcji Twojej osoby i zabrania Ci jak nawięcej pięknych chwil.

Wielokrotnie miałam ochotę Nią potrząsnąć i krzyknąć „PRZESTAŃ DO MNIE MÓWIĆ, ja chcę usłyszeć swoje dobre myśli, a nie Twoje złe słowa!”. Te myśli, które pojawiają się w naszej głowie w trakcie kłótni to nic innego jak Ona stojąca w swojej seksownej sukience tuż za Tobą i wmawiająca Ci, że Twój rozmówca jest beznadziejny i nie ma racji. To Ona karze Ci widzieć jego cechy charakteru jako wady i nawet jeśli w rzeczywistości je akceptujesz, wtedy wydają się nie do zniesienia (wyolbrzymiający wady). Pamiętaj, że masz do czynienia ze specjalistką. Bardzo umiejętnie wykorzystuje takie momenty, gesty i słowa Twojego rozmówcy, aby Cię jeszcze bardziej zranić (złośliwość). Jak tylko pojawia się chociażby najmniejszy przebłysk dobroci, czy to w Twojej głowie, czy osoby, z którą obecnie się kłócisz, jest on natychmiast bagatelizowany (bagatelizacja zalet).

kobieta-seksowna-sukienka-1

Bardzo trudno jest przebić się dobrym uczynkiem i słowem, mimo, że to jedyna broń, ale o tym później. Co najciekawsze, często bywa i tak, że kiedy już chcemy wysłuchać tej drugiej osoby i dać jej szansę, ona wkracza z podwojoną siłą i znowu w naszej głowie pojawiają się wszelkie zranienia (nie umiejąca wybaczać), złości i urazy.
Tak trudno jest nam Ją pokonać, dlatego, że Ona zna nas na wylot. Ma nad nami przewagę, ponieważ zdaje sobie sprawę z naszego istnienia i tego nie bagatelizuje, a my wręcz odwrotnie. Czesto wogóle nie wiemy, że Ona stoi obok. Ta personifikacja to klucz to rozwiązania! Ona wie co nas boli, więc co nas uszczęśliwia i co jest dla nas ważne. Tym samym, jest w stanie w taki sposób pokierować naszym rozmówcą, aby jego słowa bolały jeszcze bardziej.

Jesteśmy tylko ludźmi, którzy nie zdając sobie sprawy, że to nie nasze myśli, a myśli Kłótni krążą nam w głowie, gubimy się. Do tego dochodzą emocje, zranienia, wszelkiego rodzaju lęki i właśnie przez to nie potrafimy wyjść z konfliktu z podniesioną głową.

 

Kłócić się tak, aby się nie pokłócić

Da się, ale pod jednym warunkiem. Szacunek. To niezbędny element w każdej kłótni, który pozwoli się nie pokłócić, czyli de facto Ją pokonać. Przecież sama wymiana poglądów nie jest od razu kłótnią, ale jeśli nie szanujesz swojego rozmówcy to zapewne do kłótni dojdzie. Mimo odmiennych racji NALEŻY SIEBIE SZANOWAĆ. Należy wysłuchać co druga osoba ma do powiedzenia, nawet jeśli w ogóle się z nią nie zgadzasz. Chyba możesz posłuchać? To nic takiego.

Twój rozmówca mówi Ci o swoim postrzeganiu sytuacji, o swoich emocjach, które są dla niego ważne. Przyjmij to. Posłuchaj. To, że słuchasz nie przerywając, może sprawiać ZŁUDNE wrażenie zgody na wypowiadane słowa, dlatego możesz chcieć się wtrącić. To całkiem zrozumiałe, jednak pamiętaj z kim mamy do czynienia.To piękna kobieta w seksownej kiecce. Spróbuj zatem być bardziej dumny z siebie i nie przerywaj. Przemilcz, WYSŁUCHAJ i tym samym okaż szacunek drugiemu człowiekowi.

Nie wymagaj od drugiego człowieka szacunku jeśli sam nie jesteś osobą, która go szanuje.

Czytaj także: 

Jak pokonać złe emocje?

 

„Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie”

Ten cytat Gandhiego idealnie pasuje do tematu. Zanim wypowiesz jakieś słowa w kierunku drugiej osoby zastanów się, czy sam chciałabyś je w tym momencie usłyszeć. Nawet jeśli uważasz, że jest coś, co musisz powiedzieć na głos i trudno Ci się powstrzymać, POMYŚL: Jakbyś się poczuł, gdybyś to Ty usłyszał te słowa? Czy w tym co mówisz jest więcej negatywnych emocji, czy troski?

Nie można wymagać od drugiego człowieka wyrozumiałości, podczas gdy Tobą targają nie do końca dobre intencje. Jeśli pragniesz być zrozumiany, jeśli pragniesz, aby konflikt ustał, jeśli chcesz trwać w pięknej chwili, zacznij traktować swojego rozmówcę tak jak sam chciałbyś być traktowany. Z autopsji wiem, że nie jest to łatwe zadanie, ale pamiętaj, że każda próba przybliża Cię do celu 😉 Jeśli nie udało Ci się za pierwszym, dziesiątym, pięćdziesiątym razem, warto próbować dalej.

Jesteś coraz lepszy, bo próbujesz i niech Ta seksowna Pani Ci w tym nie przeszkodzi.

Bierz sprawy w swoje ręce i się nie poddawaj.

 

Oko za oko, ząb za ząb

Najgorsza zasada świata, która prowadzi do autodestrukcji. Jeśli tylko będziemy postępować w jej opozycji to osiągniemy ogromny sukces.

Wiem jak trudno jest opanować emocje, słysząc w swoim kierunku fałszywe oskarżenia. Od razu chcemy się bronić i odpowiadamy równie raniącymi słowami. Pani Kłótnia ma w tym momencie pełne pole manewru. To jest właśnie jej popisowy numer. Wykorzystuje nasze zranienie (swoją drogą to również jej sprawka, a nie Twojego rozmówcy!), bo zna nas doskonale i nakazuje się bronić w jakże destrukcyjny sposób. Odpowiadamy tym samym, czyli odpowiadamy złem na zło, zamiast dobrem. Według mnie to najtrudniejszy moment do pokonania w kłótni, ale za to najbardziej skuteczny.

Jak tu odpowiedzieć ciepłym słowem, kiedy słyszysz same przykrości? Nie wystarczy tego po prostu przemilczeć i nie odpowiedzieć. W najbardziej skutecznej i poprawnej wersji należy zareagować dobrem, czyli powiedzieć coś pozytywnego, okazać drugiemu człowiekowi i jego emocjom zrozumienie oraz miłość. Nie zależnie od tego co się usłyszało można zareagować z szacunkiem do samego siebie i drugiej osoby. Należy pamiętać, że wypowiadane na głos słowa mają ogromną moc. Mówiąc coś na głos w pewien sposób „przelewamy” na rozmówcę nasze negatywne emocje. I to skumulowane zło w postaci negatywnych słów = emocji, możemy pokonać tylko dobrem.

Skoro słowa to potęga, to należy się nauczyć nimi odpowiednio operować. I tak na przykład, w reakcji na zło możemy, zamiast emocjonalnego wybuchu, powiedzieć: „Rozumiem co do mnie mówisz, ale bardzo mnie tym ranisz. Czy mógłbyś wyjaśnić dlaczego tak uważasz?” lub „Jeżeli źle powiedziałem, to pokaż/udowodnij mi, ale jeżeli dobrze, to dlaczego za to na mnie krzyczysz?”.

Wiadomo, że kiedy trwamy w chwili wypełnionej złymi emocjami trudno jest zebrać myśli i powiedzieć coś logicznego, ale zdecydowanie warto próbować! 🙂 Biorąc pod uwagę przemilczenie, jako naszą reakcję na zło, nie rozwiązujemy problemu, ale na pewno jest to dobry pierwszy krok do zmiany.


Osobiście uważam, że kluczem do sukcesu w pokonaniu Tej Paniusi jest zdanie sobie sprawy z jej istnienia, czyli z jej istoty. Traktowanie Jej jako realnego zagrożenia chodzącego pomiędzy Tobą, a Twoimi bliskimi, zapewne pomoże znacznie szybciej zakończyć każdy konflikt. Przy następnej kłótni spróbuj wyobrazić sobie zbliżającą się kłótnię jako kobietę lub mężczyznę, jak wolisz. Ubierz ją/go w cokolwiek chcesz, tak, aby łatwiej Ci było sobie ją/jego zwizualizować.

Przy następnej kłótni bądź dumny z siebie i nie pozwól tej Paniusi Ciebie pokonać.


fot. Robert Doisenau

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *