Mama


Dusza, Felietony DUSZA / niedziela, Maj 28th, 2017

Z okazji minionego dnia mamy miałam w sobie ogromną chęć stworzenia tekstu, który choć w 1% będzie moją osobistą wdzięcznością wobec wszystkich mam, a w szczególności wobec tych dwóch, które strzegą mnie na zmianę dzień i noc.

Mama na ziemi to fizyczna obecność. To ona pomaga w przeżyciu codzienności. Mama w wieczności to wsparcie duchowe i całodobowa ochrona. To pełnej wdzięczności serce. Każdy z nas ma dwie mamy – nie jestem więc wyjątkiem. Oby dwie są tak samo ważne, bo oby dwie wykonują nieocenioną pracę. Każda na swój indywidualny sposób stara się być jak najbliżej swojego dziecka. Jestem zdania, że tak jak traktujemy swoją rodzoną mamę, to tak jakbyśmy traktowali Tą w niebie.

Zdaję sobie sprawę, że dla każdego słowo „mama” ma inne znaczenie lub w ogóle tego znaczenia nie ma. Mimo to mam w sobie takie małe pragnienie, abyś i Ty po przeczytaniu tego felietonu miał chęć okazania swojej mamie wdzięczności.

Ja nic nie wymagam i nie nalegam byś to zrobił. Ja pragnę z miłości do Ciebie i Twojej mamy, aby wszystko odbywało się w wolności 😉 Tylko od Ciebie zależy czy i jak to zrobisz: słowo pisane lub mówione, gest, poświęcony czas, skromny prezencik, kwiatek, przytulenie, uśmiech. Każdy na swój osobisty sposób wie jak może powiedzieć jej dziękuję. Zaskocz swoją mamę. Nie tylko w dzień mamy, nie tylko wtedy, kiedy ugotuje obiad i pomoże rozwiązać problem. Podziękuj tak po prostu, z potrzeby serca. Za to, że jest lub jej nie ma.

 

Moja mama

Ty to masz szczęście – słyszę.
Tak wiem – odpowiadam bez namysłu.

Są szczęściarze, którym słowo mama kojarzy się z najbliższą osobą. Ja należę właśnie do tej grupy. Mama to dla mnie 5 w 1: przyjaciel, doradca, rzecznik, kucharz i psycholog. Jak już dorosłam zaczęłam się poważnie zastanawiać jak ona to zrobiła. Nawiązanie szczerej i bez tematów tabu relacji z córką to niesamowicie trudne zadanie. W grę wchodzą przecież emocje, przywiązanie, brak dystansu, znajomi, problemy w szkole, wiek dojrzewania i wiele innych. Pytam ponownie: Jak ona to zrobiła? Teraz wiem, że znaczącym czynnikiem był ogrom poświęconego mi czasu.

To zdecydowanie niezbędny warunek do stworzenia jakiejkolwiek relacji i ta nie jest wyjątkiem. Była zawsze wtedy kiedy jej potrzebowałam. Nie musiała być cały czas obok mnie, ale wiedziałam, że zrobiłaby wszystko by być, gdybym jej potrzebowała. Czas, cierpliwość, uśmiech, czas, pomoc, porady, miłość, przytulenie, ponownie czas, chęć bycia ze mną i poczucie bezpieczeństwa. Wiem jedno – to wszystko rzutuje na to, że chcę tak samo wychowywać swoje dzieci. Myślę, że powinnam potraktować tą szczególną relację z moją mamą jako ważną lekcję życia i przekazać swoje doświadczenie dalej. Przecież każda mama tworzy nowe życie, nową osobowość, buduje wartości i daje przyszłość. Na jej barkach spoczywa ogromna odpowiedzialność, ponieważ tworzy historię OSOBY. Historię DUSZY. Jest współtwórcą czegoś niesamowitego, co zostaje wchłonięte, przekształcane i wypuszczane. Ta dusza to tylko początek. Ona tworzy kolejną historię, a ta kolejną. Historia zatacza krąg. A wszystko zaczyna się od jednej osoby – MAMY.

Relacja mama – dziecko należy do jednej z najtrudniejszych. Czego pragnie dziecko? To bardziej oczywiste niż myślisz…

 

Dziecku należy okazywać uczucia.
Dziękuję mamo za Twoją nieocenioną wrażliwość.

Dziecko musi czuć się kochane.
Dziękuję mamo, że nigdy nie czułam się odsunięta.

Dziecko należy szanować.
Dziękuję mamo, że dawałaś mi szacunek i zrozumienie.

Dziecko wymaga uwagi.
Dziękuję mamo za Twój czas i atencję.

Z dzieckiem należy rozmawiać.
Dziękuję mamo za wszystkie szczere, poważne i niepoważne rozmowy.

Dziecko trzeba przytulać.
Dziękuję mamo za Twoje ciepło.

Dziecko należy słuchać i nie oceniać.
Dziękuję mamo za Twój uważny słuch i rady.

Dziecku należy zakazywać.
Dziękuję mamo za Twoje nakazy i zakazy.

Dziecko należy upominać.
Dziękuję mamo za wszelkie nagany.

 

Niech dzieci kochają swoje mamy, a mamy niech kochają swoje dzieci.

 

Pięknie by było gdyby każdy mógł w tak bezpośredni sposób okazywać sobie uczucia. Jednak jesteśmy tylko ludźmi, którymi rządzą emocje i nie zawsze jest łatwo przytulić własne dziecko. Nie zawsze jest łatwo przytulić własną mamę. Relacje mama – dziecko mogą być tak różne ile jest gwiazd na niebie. Tak indywidualne i wyjątkowe ile jest osobowości. Dzieci są różne, bo mamy są różne.

Mama alkoholiczka
Mama na całe życie
Mama moim wsparciem
Mama moim przyjacielem
Mama jako obowiązek
Mama sponsor
Mama – kto to?
Mama moja miłość
Mama moje uzależnienie
Mama sprawia mi ból
Mama nigdy mnie nie porzuci
Mama dała mi życie
Mama moja radość
Mama moja nadzieja
Mama mój smutek
Mama wzór kobiety

Mama moje dziecko
Mama mój rodzic
Mama nauczyciel

Ale są i tacy, którzy mamy fizycznie nie mają 🙁 i bardzo mi z tego powodu przykro. Nie wiedzą co to znaczy czuć jej obecność, ciepło i opiekę. Z drugiej strony są też tacy, którzy mamę mają, ale tylko fizycznie. To oni się nią opiekują. Są dla niej wsparciem w chorobie. Niektórzy nigdy nie doświadczą matczynej miłości, a niektórzy będą nią żyć każdego dnia. Jest i grupa wiecznie narzekających, ale w głębi duszy kochających. Dla nich mama nigdy nie będzie wystarczająca. Są także tacy, którzy traktują ją jako opokę, a niektórzy jako przeszkodę w drodze do celu i osiągnięcia marzeń. Jeszcze inni biorą ją za pewnik, ignorują, wykorzystują i zapominają. Inni doceniają i obdarowują prezentami. Kochają, kiedy inni gardzą.

Nie zapominajmy, że każdy z nas ma dwie mamy. Ziemia to tylko wędrówka w drodze do innego świata, gdzie czeka na nas nasza druga mama. Mama tutaj jest nam pomocą w dotarciu do tego magicznego świata, gdzie poznamy Tą drugą mamę. Jeśli nie masz najlepszego kontaktu ze swoją mamą tu i teraz to nic nie szkodzi. Masz drugą mamę, więc zwróć się do niej. Ona podaruje Ci to, czego Ci brakuje. Podaruje Ci prawdziwą matczyną miłość.

Podsumowując, niech dzieci kochają swoje dwie mamy, a mamy niech kochają swoje dzieci. Wszystkiego dobrego dla wszystkich mam, ale w szczególności dla mojej mamy – mojego przyjaciela.

Życzy Córka i Syn 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 Replies to “Mama”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *