Komunikacja XXI w.


Dusza, Felietony DUSZA / poniedziałek, Grudzień 3rd, 2018

*Ostatnio w swoim pisaniu skupiam się na psychologii i duchowości szeroko pojętej. Poznaję różne sfery życia, badam odmienne podejścia, raz się przybliżam, a raz oddalam od wielkich teorii i religii. Nie chcę być ślepo wierzącą w sławne idee, a świadomym uczestnikiem zdarzeń, w których biorę udział. Nie mam na myśli co niedzielnego chodzenia do kościoła, bo tak mi karze religia lub spowiadania się na siłę. Również nie chcę kierować się fałszem lub czymś czego nie czuję. Szukam, badam, rozglądam się. Jestem aktywna w swoim szukaniu i mam na celu jedynie PRAWDĘ i DOBRO zarówno dla siebie, jak i dla innych. Organ Myślenia ma już prawie dwa lata. To moje dzieciątko, które nigdy nie miało znaczenia komercyjnego. Bardzo się cieszę z kolejnych i nowych czytelników, bardzo się cieszę z każdego maila i napisanego słowa. Myślę, że Organ Myślenia będzie już zawsze platformą do wyrażania MOJEGO JA W RÓŻNYCH OBSZARACH ŻYCIA 🙂 * 

 

A tutaj felieton…

Muszę się trochę pożalić. Gdzie jak nie tu? W miejscu gdzie w 100% jestem sobą i siebie wyrażam bez Tak bardzo mi przykro patrząc jak wszyscy jesteśmy okaleczeni w naszej w komunikacji. Obserwuje zarówno siebie, jak i moich bliskich. Trudno wszystkim porozumiewać się bez przeszkód nie owijając w bawełnę. Ludzie, którzy siebie kochają, nie potrafią spojrzeć sobie prosto w oczy, unikamy konfrontacji i bliskiego dotyku. Wszyscy boimy się miłości 🙁

Trudno mi coś innego wysnuć. To nie jest stwierdzenie nad wyraz. To prawda. Patrzę w prawo, patrzę w lewo… tutaj ktoś nie mówi prawdy, tam ucieka wzrokiem, a tamten nerwowo przekłada kartki. Coraz trudniej jest nam szczerze rozmawiać. Powiedzieć co u mnie słychać, i zapytać: A co u Ciebie?

Powiedz mi proszę co u Ciebie słychać, ja pragnę z Tobą rozmowy. Ja chcę rozmawiać z Tobą godzinami, dzielić się swoimi przygodami i przeżyciami. Kto mnie wysłucha, skoro wszyscy są czymś zajęci?

Nie umiemy zadawać pytań ani słuchać opowiadań. Jesteśmy biernymi słuchaczami. Oczywiście nie wszyscy i nie w każdej sytuacji. Jest wiele osób zdrowych emocjonalnie, z dużą umiejętnością słuchania oraz wysokim poziomem empatii. To są piękne rozmowy.

Powinni w szkole podstawowej wprowadzić przedmiot: „Podstawy komunikacji”. Wykładaliby inteligencje emocjonalną w prosty sposób, ucząc młodych jak najlepiej rozmawiać z drugim człowiekiem. Skoro często schemat rodziny jest niepełny lub rodzice sami są okaleczeni, to też nie potrafią efektywnie uczyć swoich dzieci. Wtedy, czym prędzej w drogę powinien wkroczyć specjalista, który nadrobiłby braki lub wyjaśnił pewne nieścisłości. Może uratowalibyśmy w ten sposób kolejne pokolenia i niejedną relację, niejedno życie. No tak, bo z relacji wynikają nasze depresje i choroby. DOBRA KOMUNIKACJA TO PODSTAWA DOBRZE FUNKCJONUJĄCEGO ŚWIATA.

Widać jak wiele z nas kocha się najmocniej na świecie, a nie potrafi sobie tego okazać. Spotykając się z mamą lub tatą, bratem czy siostrą często nie ma jak zacząć rozmowy, jak przytulić się do siebie i powiedzieć: „Tęskniłem”. Do tego dorastamy. Czasem. A czasem nie. Sama nie wiem co mam o tym myśleć, ale na chwilę obecną jestem rozżalona, smutna, rozgoryczona. Przykro mi bardzo, że ludzie, ja, Ty, MY nie potrafimy z łatwością usiąść przy jednym stole i rozmawiać. To taka naturalna czynność. Mamy usta do mówienia, a uszy do słuchania, więc wykorzystujmy nasz dar. Dar, który ma każdy z nas.

Wiem jak trudno samemu rozpocząć i zrobić pierwszy krok. Jak trudno przytulić czy zadać jakieś pytanie lub zaproponować spotkanie. Wszyscy jesteśmy okaleczeni w naszej komunikacji, więc bądźmy dla siebie wyrozumiali. Nie oczekujmy zbyt wiele, ale też za mało. Działajmy na rzecz lepszej komunikacji w rodzinie i wśród naszych bliskich. Nie chowajmy się po kątach kiedy przychodzi okazja do rozmowy. Nie włączajmy telewizora, nie uciekajmy w komórki ani w komputery. POROZMAWIAJMY RAZEM 🙂 Pośmiejmy się, poopowiadajmy co u nas, prowadźmy aktywną rozmowę dwojga ludzi. Otwórzmy się na siebie, na coś nowego. Czytajmy poradniki jak skutecznie komunikować się z bliskimi i mówić szczerze. Starajmy się, starajmy się, po prostu się starajmy, a nasze starania na pewno zaprocentują w przyszłości. Przede wszystkim rozmawiajmy.

 

Pozdrawiam Was Kochaneczki,

Wasza Margaritka, która wciąż szuka uwagi <3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *