Nowe doświadczenia to nowe rozwiązania


Felietony UMYSŁ, Umysł / niedziela, Wrzesień 16th, 2018

Myślę, że jedną z wielu dróg do prawdziwego szczęścia jest doświadczanie życia. Nie skupianie się notorycznie na tych samych czynnościach i wątkach życia codziennego, ale permanentne odkrywanie świata. Świata w sensie przenośnym, ponieważ światem może być mała wioska albo sklep za rogiem. Chodzi o to, aby pozbyć się rutyny.

Myślę, że wielu z nas żyje każdego dnia w taki sam sposób. Nawet wolne weekendy są do siebie podobne. Teoria, która narodziła mi się w głowie ma na celu wyjście poza codzienne schematy i robienia czegokolwiek w inny sposób. Prosta sprawa, a może być pomocna w rozwiązaniu nie prostego problemu. O co chodzi? Oto, że kiedy zmieniam swoją rutynę, siłą rzeczy zmieniam swój sposób myślenia. Idąc tym tropem, zaczynam myśleć w inny sposób, więc pojawiają się nowe niż dotychczas rozwiązania. Nie stoję „w miejscu”, a rozwijam się. Rozwijam SIEBIE w innym kierunku, więc mogę znaleźć lub zobaczyć coś co do tej pory było dla mnie niewidoczne. Oczekujemy nowych rezultatów od siebie samych lub innych, postępując w kółko tak samo 🙂 Świat nie ruszy się bez nas. Każdego dnia mamy przed sobą wiele różnych możliwości zachowań, formy spędzenia czasu, gestów, uśmiechów, a wybieramy to samo? I co, nagle ma nas oświecić? 🙂

Jak to w życiu bywa, te najtrudniejsze sprawy, są najłatwiejsze. Nie chodzi bowiem o jakąś ogromną zmianę, np. ktoś nie uprawia sportu i nagle ma zacząć codziennie biegać. Oczywiście może i super, bo to zapewne zmieniłoby jego podejście do życia na lepsze, ale! Ja akurat mówię o jakiś drobnych, maluczkich takich jak: zamiast ubierać się codziennie na kolorowo, ubiorę się dziś na czarno lub odwrotnie, albo nie wypiję kawy rano w domu, a w biurze lub w drodze do pracy, nie pojadę autem, a rowerem, nie pójdę na imprezę w weekend, a pojadę do babci, nie pójdę na trening, a poczytam książkę… itp. Kiedy zmieniam tego typu drobne zachowania życia codziennego, zaczynam automatycznie myśleć w inny sposób. Można siebie wtedy fajnie zaobserwować, co się myśli i jak się czuje w tej zmianie. Wprowadzić kilka takich niuansów w przeciągu kilku dni, a wystarczy, by znaleźć w sobie coś nowego, co pozwoli wybrnąć z trudnej sytuacji.

Mi pomogło i to nie raz, dlatego też się z Wami dzielę, bo wierzę w potęgę tego zachowania. Zmiana otoczenia, zmiana jakakolwiek zwiastuje kolejną zmianę. Ciągłe postępowanie w jeden ściśle określony sposób, czytanie tych samych gazet, bieganie tą samą trasą, oglądanie tych samych programów, spotykanie się z tymi samym ludźmi, jeżdżenie w te same miejsca, to nic nowego dla nas samych i naszego umysłu. Skoro chcemy być fajniejsi, lepsi, bardziej otwarci i tolerancyjni to chyba warto zmieniać to co się robi, aby takim się stać. To wydaje się proste i takie jest 🙂 No bo przecież nie chodzi o jakąś duuużo mega zmianę, a cokolwiek nowego.

Na początku umysł może się buntować, bo to dla niego coś innego, niekomfortowego, ale damy radę i będzie już później ok. Nowe doświadczenia to nowe rozwiązania. Nowe doświadczenia, dla mnie osobiście budują ludzie oraz zdarzenia, w których biorę udział.

LUDZIE + ZDARZENIA

Nowi ludzie, których poznaję pokazują mi jak bardzo świat jest różny, jak każdy może być różny i każdy cudowny. Każda kultura, każde zachowanie inne od mojego jest czymś ciekawym, co pozwala mi spojrzeć na świat szerzej niż dotychczas. Nowi ludzie to nowe zdarzenia. Nawet te najmniejsze rozmowy, gesty, spojrzenia to one mają na mnie wpływ. Doświadczam nowej energii miejsca, nowej energii od ludzi i miejsc, które poznaję. Widzę świat z zupełnie innej strony i czuję, że się rozwijam. Widzę świat szerzej, więc potrafię na wiele spraw życia codziennego spojrzeć szerzej. Nie tylko z mojej perspektywy, ale z perspektywy drugiego człowieka, który widzi coś innego niż ja. Dlatego właśnie lubię poznawać nowy świat i nowe miejsca, bo one kształtują mnie jako człowieka.

Nowe doświadczenia to nowe rozwiązania.

nowe doswiadczenia to nowe rozwiazania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *