Szczere relacje


Dusza, Felietony DUSZA / poniedziałek, Maj 7th, 2018

Każdego dnia spotykamy na swojej drodze różnych ludzi. Otaczamy się nimi z każdej strony, budujemy więzi, rozmawiamy, mijamy na ulicy i w pracy. Codziennie odzywamy się do kogoś bądź o kimś myślimy. Nasze życie budują inni ludzie. Oprócz nas samych, oprócz naszego wnętrza, które jest dla nas samych najważniejsze, inni ludzie mają kluczowy wpływ na przebieg mojej czy Twojej codzienności.

Tendencja wzrostowa

Relacje międzyludzkie są coraz bardziej doceniane w każdej sferze życia. Pojawiają się specjaliści od relacji w małych i dużych firmach, a w telewizji coraz częściej mówi się o wpływie relacji między pracownikami na przeprowadzane transakcje. Organizowane są dodatkowe szkolenia, przeznaczane są extra środki na integracje w zespole, itp. W rodzinie, w pracy, na ulicy, u lekarza, na imprezie, czy w kościele… wszędzie ludzie ludzie ludzie… sami możemy się szybko zorientować jak ważna jest więc umiejętność komunikacji. Jak ważne jest budowanie jasnych i konkretnych przekazów, prowadzenie rozmów czy negocjacji zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Niejeden wybitny naukowiec czy biznesmen nie dałby rady, gdyby nie wysoko rozwinięte umiejętności interpersonalne. Czy tego więc chcesz czy nie, czy jesteś samotnikiem, czy nie, ludzie będą otaczać Cię zawsze. Osobiście uważam, że w zasadzie na tym polega nasze życie 🙂 Na ciągłym budowaniu relacji: od jednej rozmowy do drugiej, od jednego miejsca pracy do kolejnego, od chłopaka do męża, itd. Im prędzej zatem nauczymy się odpowiednio traktować ludzi i z nimi odpowiednio żyć tym lepiej dla nas i naszego życia.

Czytaj także: Lepsze i gorsze dni

Tendencja spadkowa

Mimo ogromu szkoleń w zakresie komunikacji nic nie jest w stanie nauczyć nas szczerości i szacunku do drugiego człowieka. Każdy z osobna powinien zdać sobie sprawę jak ważna w jego życiu jest druga osoba. Nie ważne czy to w domu czy w pracy. To zawsze jest człowiek, który zasługuje na szacunek. Niestety mam wrażenie, że perspektywie dzisiejszego życia drugi człowiek zanika, a w zasadzie zanika komunikacja pełna szczerości i współczucia. Zdecydowanie czas na zmianę. A gdzie najlepiej ją rozpocząć? Od samego siebie.

Czas na mnie!

Mimo, że coraz trudniej nam do szczerych rozmów to ktoś musi je rozpocząć. Nie twierdzę, że jest to łatwe zadanie, ale zapewne warte zachodu. Jeśli jestem w towarzystwie, gdzie brakuje rozmowy opartej na szczerości – próbuję coś zainicjować. Małymi kroczkami do celu. I znowu, nie ma dla mnie znaczenia w jakim środowisku się znajduję: praca, dom, ulica, znajomi, sklep. Wszędzie preferuję i inicjuję szczerość. Wyjaśnianie wszystkiego od razu, nie trzymanie w sobie żadnych przykrości z nadzieją, że złość sama przejdzie. Tak – przejdzie, ale tylko na pozór. Każda emocja zostaje w Tobie, jeśli nie jest odpowiednio potraktowana. Tobie wydaje się, że ci przeszło i może faktycznie tak jest, ale zawsze warto mieć 100% pewność i wyjaśnić wszystko ze swoim rozmówcom. W ten sposób żyjemy wśród ludzi szczerych i mamy naprawdę czystą kartę każdego dnia. Nie stresujemy się, nie denerwujemy, jesteśmy spokojni, bo nasze relacje są spokojne.

Czytaj także: Spowiedź – iść, czy nie iść?

Świat to ogromna machina

To mieszanka różnego rodzaju energii, zarówno między przedmiotami, jak i ludźmi. Chcesz wysyłać w świat fałsz i negatywną energię? Zapewne nie 🙂 Więc wysil się trochę i postaraj. Zamiast napisania smsa, zadzwoń, zamiast telefonu, spotkaj się na spacer, zamiast wysłania zdjęcia, zaproponuj kawę. Leży Ci coś na sercu? Boisz się powiedzieć to na głos? Lepsza szczerość niż trzymanie tego w sobie. Ta niewidzialna energia jest w Tobie i rozwala Cię od środka. Narasta lęk, niepewność, pojawia się brak ufności i słabość, a z takim bagażem coraz trudniej jest budować relacje i spokojnie żyć.

Pamiętajmy, że to co niewidoczne, jest znacznie ważniejsze od tego co widoczne.

Jako ludzie boimy się. Boimy się zranienia, boimy się otworzyć przed drugim człowiekiem, zaryzykować, co jest bardzo zrozumiałe. Jednak nie ma nic za darmo 🙂 Kto nie ryzykuje, ten nie żyje. Ciągła ostrożność musi być bardzo wykańczająca. Popłyń więc… szalej, ryzykuj, ciesz się życiem i tymi ludźmi, którymi podsyła Ci los. Nie bój się chłopie, bo szkoda Twojego czasu. Czas już nie wróci i ci ludzie też nie. Nie czekaj, a buduj szczere, otwarte znajomości, bo na nich opiera się świat.

Amen! <3

Buziaczki!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *